Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı diğer adıyla sleeve gastrektomi olarak da bilinir. Diğer türkçe adı da mide küçültme ameliyatıdır. Laparoskopik yolla yapılır. Tüp mide ameliyatında kişinin midesinin sol kısmının %75-80 civarında alımı gerçekleşir. Bu ameliyat sayesinde iştahta azalma görülür. Bu operasyonun adının tüp mide olmasının sebebi ameliyattan sonra midenin tüp şeklini almasıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı kapalı şekilde gerçekleştirilen bir ameliyattır. 0,5-1 cm’lik kesiler açılır. Bu kesiler 4 ya da 5 tanedir. Midenin sol tarafı alınır. Böylece midenin %20’lik kısmı kişinin vücudunda kalır. Tüp mide ameliyatının süresi yaklaşık 1 saat kadardır. Kişiden kişiye bu süre değişebilir. Mide hacmi küçülür. Mide hacmi küçüldüğü için de kişi daha az acıkır hale gelir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Kilo Verdirir?

Tüp mide ameliyatı 3 madde sayesinde ile kilo verdirir. Bunlar;

 • Açlık merkezinin uyarıcısı olan Ghrelin hormonunun salgılandığı kısım olan fundusun alınmış olması,
 • Gıdaların mideden ince bağırsaklara hızlı geçişi sayesinde sonrasında emilimde azalma olması
 • Mide küçülmesi ile oluşan kısıtlayıcı etki oluşarak küçük porsiyonlarla doyma hissi

şeklinde sıralanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp mide ameliyatı yapılabilecek olan kişiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Morbid obez olan bireyler, (vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlar ileri derecede obez olarak tanımlanır.)
 • Tip 2 şeker hastalığı, uyku apnesi, hipertansiyon olan aynı zamanda vücut kitle indeksi 35-40 aralığında olan kişiler,
 • 18 yaşından büyük kişiler(vücut kitle indeksi 35 üzeri olması şartıyla),
 • 65 yaşından küçük olan kişiler ancak doktorlar tarafından ameliyat gerekli görülürse değerlendirilerek ameliyat yapılır.

Tüp Mide Ameliyatı Ağrılı Bir İşlem Midir?

Tüp mide ameliyatı açık bir ameliyat değildir. Kapalı laparoskopik olarak yapılır. Bu sebeple kişide fazla ameliyat kesiği oluşmaz. Ameliyat kesiği az olduğu için de ameliyat sonrası ağrı az olur. Ameliyatın hemen sonrasında 3 ya da 4 saat süren bir ağrı görülür. Ameliyattan 3 saat sonra hasta yürütülür. Ameliyat olunduğu günün gecesinde hasta her üç saatte bir yürütülür. Ertesi gün ise hasta neredeyse hiç ağrı çekmez.

Tüp Mide Ameliyatı Tekniğimiz Nedir?

Tüp mide ameliyatında FDA onayı olan ABD menşeili Medtronic tristapler kullanıyoruz. Mide stapler hattına Medtronic yapımı v loc dikiş ile güçlendirme yapıyoruz. Biz ameliyatlarda tekrar steril edilmiş ürün kullanmıyoruz. Kutularından açılan ürünler tek hastada kullanılıp imha ediliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp mide ameliyatı sonrası genellikle 2 gün hastane yatışı gerekir. Hastaneden taburcu olunduktan sonra 4-5 gün ev istirahati önerilir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri ve Önlemleri

Tüp mide ameliyatının riskleri; dalak yaralanması, kanama riski, anestezi riski, kardiyovasküler riski, karaciğer yaralanmaları olarak sıralanabilir. Tüp mide ameliyatının güvenli olarak yapılabilmesi için öncelikle hastanın ameliyat öncesi tetkikleri yapılmalıdır. Diğer branş hekim konsültasyonlarının da detaylı bir şekilde yapılması gerekir. Ameliyat öncesi riskler hastada saptanır. Bu riskin azaltılıp ameliyatın gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Ameliyatta kullanılan materyallerin kalitesi ve uygunluğu ameliyatın güvenliliğini arttıran en önemli unsurlardan biridir. Tüp mide ameliyatında kullanılan stapler, enerji cihazı, sütür materyalleri gibi hayati öneme sahip ürünlerin FDA onayı olması ve son teknolojiye sahip olması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatının avantajları şu şekildedir;

 • Ameliyat süresi kısadır.
 • Emilim bozukluğuna neden olmaz. (malapsorbsiyon)
 • Ömür boyu ilaç kullanmaya gerek kalmaz.
 • Dumping sendromu riski azdır. ( midede bulunan besinlerin ve sıvıların kısa sürede ince bağırsağa ulaşması)
 • Diğer cerrahi işlemlere oranla daha kolaydır.

Tüp Mide Ameliyatı ile By Pass Arasındaki Fark

Tüp mide ameliyatı 2000 yılı verilerine göre dünyada yapılan bariatrik cerrahi prosedürlerinin yaklaşık %60’ını oluşturur. Tüp mide ameliyatının tercih edilmesindeki önemli etkenler; güvenli bir cerrahi yöntemi olması, malapsorbsiyona ve aşırı derecede kilo verimine neden olmaması, ameliyat süresinin kısa olması, revizyonunun kolay olması ve en önemlisi etkili bir ameliyat olmasıdır. By pass ameliyatı ise tüp mide ameliyatına göre daha fazla risk taşır. By pass ameliyatında mide ameliyat öncesiyle aynı iştahı hisseder. Tüp mide ameliyatında ise bu durumlar söz konusu değildir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrası hasta beş aşamalı bir diyet prosedüründen geçer. Beş aşamalı diyet prosedürleri şu şekildedir;

 • Birinci aşama olan berrak sıvı diyetinde hasta ameliyat sonrası ilk 3 gününde yeterli sıvı alımına ulaşmalıdır. Hastalar et ve tavuk suyuna tanesiz çorba, şekersiz ve tanesiz komposto, şekersiz elma, kayısı ve şeftali suları, laktozsuz süt, bitkisel şeker ilavesiz süt ve yüksek protein içeren sıvı içecek tüketebilir.
 • İkinci aşamaya geçiş kıvamlı sıvı diyetidir.
 • Üçüncü aşamaya geçiş püre ile olur. Hastanın yeterli protein alabilmesi için önemli bir aşamadır. Püre dönemi ile birlikte tüm prosedürlere ek olarak yumurta, peynir, yumuşak köfte ve balık, kıymalı sebze yemekleri ve meyve püreleri diyete dahil edilir.
 • Dördüncü aşama yumuşak katılardır.
 • Beşinci aşama olan standart diyet prosedürü hastaya geniş besin seçme olanağı sağlar.

Tüm besin gruplarındaki besinlere, beslenme uzmanı yardımıyla aşama aşama geçiş yapılır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkması Olur Mu?

Tüp mide ameliyatı sonrası deri sarkması hastanın kişisel yapısına göre değişiklik gösterir. Yaş, cinsiyet, diyabet hastalığı, obezite derecesi, sigara içimi, ameliyat sonrası spor yapımı ve beslenme şekli deri sarkması seviyesini belirleyici etkenlerdir. Sarkmayı azaltmak için hasta ameliyat sonrasında düzenli beslenmeli ve spor yapmalıdır. Kolajen alımıyla da bu süreç desteklenebilir. Deri sarkması oluştuysa da plastik cerrahi germe ameliyatı olunabilir. Bu ameliyat ise tüp mide ameliyatından en az 15 ay sonrası için uygun görülür.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kontroller Nasıl Olmalı?

Tüp mide ameliyatı sonrası kontrolleri sağlamak önemlidir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için düzenli olarak kontrol sağlanmalıdır. Kontroller ameliyat sonrası: 2.gün, 1.hafta, 1.ay, ilk 1 yıl, 3 ayda bir olacak şekilde ve 1. yıldan sonra ömür boyu 6 ayda bir şeklinde yapılır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır Mı?

Tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alımı riski %5-6 civarındadır. Eğer; deneyimli doktorlar ameliyatı uygulamışsa, hastaya uygun ameliyat yöntemi seçilmişse, hasta kontrollerini aksatmamışsa, ameliyat sonrası beslenmesi doğru yapılmışsa, yeterli fiziksel egzersiz yapılmışsa geri kilo alım riski yok denecek kadar azdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İlaç Kullanılır Mı?

Tüp mide ameliyatı sonrası sürekli ilaç kullanımı gerekmez. İlk üç ay içinde protein tozu kullanılır. İlk 6 ayda mide ilacı (PPI) ve vitamin kullanımı gerekir. Genel olarak ilaç tüketimleri bu şekildedir. Ancak hastaya bağlı olarak doktorun eklediği ilaçlar da olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Cinsel Yaşamı Etkiler Mi?

Tüp mide ameliyatı cinsel yaşamı etkilemez. Ancak ameliyatın üzerinden 12 gün geçmesi beklenmelidir. Doktor farklı bir şey söylemediği sürece ameliyattan 12 gün sonra eski cinsel yaşama dönülebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Olmak Gebeliği Engeller Mi?

Tüp mide ameliyatı olmak gebeliğe engel değildir. Ancak ameliyat olduktan en az bir yıl sonra gebe kalınmalıdır.

Sizi Arayalım

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rny-gastrik-bypass
RNY Gastrik Bypass

RNY Gastrik Bypass obezite cerrahisi çeşididir. Önceden morbid obezitenin cerrah…

Devamını Oku
revizyonel-cerrahi
Revizyonel Cerrahi

Revizyonel cerrahi obezite nedeniyle ameliyat olmuş kişiler yetersiz kilo vermişse, t…

Devamını Oku
transit-bipartisyon
Transit Bipartisyon

Transit bipartisyon Brezilyalı cerrah Santoro’nun tanımladığı metabolik cerrahi yönte…

Devamını Oku