Revizyonel Cerrahi

Revizyonel cerrahi obezite nedeniyle ameliyat olmuş kişiler yetersiz kilo vermişse, tekrar kilo almışsa, aşırı derecede kilo vermişse, torsiyon dönme) ve darlık yaşanmışsa uygulanır. Usulüne uygun yapılmamış, fundus rezeksiyonunun yetersiz yapıldığı ameliyat sonrasında yapılır. Ayrıca mide büyük bırakılmış olabilir. Bu durumda da revizyonel cerrahiye başvurulur.

Revizyonel Cerrahi Nedir?

Revizyonel cerrahi usulüne uygun şekilde yapılmış olsa bile yine de kilo verimi olmamış olabilir. Bu durumda tüp mide ameliyatı sonrası emilim azaltıcı yöntem olarak kullanılır. Sleeve gastrektomi sonrası aşırı derecede reflü şikayeti olan hastalara uygulanır. Ayrıca midenin uç kısmında torsiyon (dönme) , darlık gibi nedenlerden beslenme problemi yaşayan hastalara revizyonel cerrahi yöntemi olarak RNY gastrik bypass yapılabilir.

Revizyonel Cerrahi Süreçleri

Revizyonel cerrahi süreci yapılan revizyonel cerrahi alanına göre değişim gösterir. Önce kişi tekrar ameliyat olmaya uygun olup olmadığı belirlenir. Uygun olan hastalarda ilk ameliyatın neden başarısız olduğu tartışılır. Ameliyat başarısızlığı hastadan mı kaynaklanıyor yoksa operasyondan mı kaynaklanıyor tespit edilir. Hastanın psikolojik durumu da bu süreçte önem taşır. Ameliyattan sonra mide genişlemesi yaşanmışsa strese bağlı yeme bozukluğu bulunabilir.

Tüm bunlar değerlendirilip öyle ameliyata alınması gerekir. Bu durumlar da belirlendiyse hastadan bazı tetkik ve testler istenir. Üst GİS endoskopisi, pasaj grafileri sonucuna ve kan tetkikleri, endoskopi, solunum fonksiyon testleri, anestezi değerlendirmesine bakılır. Ameliyat günü kararlaştırılır ve hasta ameliyata alınır.

Revizyonel Cerrahi Kimlere Yapılmaz?

Revizyonel cerrahi uygulaması obezite ameliyatını olmuş bir hastanın yeniden bir obezite ameliyatı için uygun bulunmamasından ötürü yapılmayabilir. Uygun bulunmayan durumlar şu şekildedir;

  • Kişi eğer madde kullanıyorsa,
  • Vitamin ve nutrisyonel destek almayı reddetmişse,
  • Yemek yeme bozukluğu olduğu tespit edilmişse,
  • Reflü şikayeti olup da medikal tedavi almak istememişse

Medikal cerrahi işlemi sonrasında uyulması gereken maddeler vardır. Kişi bu maddelere uyum sağlarsa istediği kiloya ulaşma ihtimali %95 kadardır.

Revizyonel Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?

Revizyonel cerrahi ameliyatı yenilemek yerine yapılan işlemdir. Kişi yanlış ameliyat tercihi yapmış olabilir veya ameliyat istenildiği gibi gerçekleşmemiş olabilir. Bu durumda revizyonel cerrahi kullanılır. Revizyonel cerrahi yöntemleri şu şekildedir;

  • Mide bandı takılması sonrası revizyonel cerrahisi,
  • Gastrik bypass olan hastaların revizyonel cerrahisinde mide ve bağırsak arasındaki geçiş genişlerse endoskopi yoluyla tekrar daraltılması işlemi,
  • Tüp mide ameliyatı olan hastaların olan hastaların revizyonel cerrahisinde hasta kilo veremediyse ya da midesi tekrar büyüdüyse tüp mide işlemi tekrarlanma işlemi,
  • Duodenal switch ameliyatının revizyonel cerrahisi,
  • Transit Bipartisyon ameliyatı olan hastaların revizyonel cerrahisi

Revizyonel Cerrahi Riskleri Nelerdir?

Revizyonel cerrahi riskleri ilk yapılan mide ameliyatına göre daha fazladır. İlk obezite ameliyatını olan bir birey için kanama veya kaçak ihtimali %1-2 civarındadır. Ancak bu ameliyatın revizyonel cerrahisini yaptıran bir kişi için bu oran %3-4’e çıkar. Ancak iyi bir uzman seçimiyle risklerin oluşma ihtimali oldukça azalır. Revizyon cerrahisinde başarı oranı %96’dır. Bu sebeple hem obezite ameliyatı olduktan sonra hem de herhangi bir sorunda revizyonel cerrahisine başvurulduğunda sürekli tetkik ve denetimde olmak önem taşır.

Revizyonel Cerrahi İyileşme Süreci

Revizyonel cerrahi iyileşme süreci ilk ameliyat süreciyle aynıdır. Hasta ameliyattan sonra 2 ya da 3 gün hastanede kalır. Bu süreçte hasta gözlemlenir ve herhangi bir terslik olmaması için kontroller sağlanır. Eve dönüşten sonra ilk haftanın sonunda hasta doktor kontrolüne gitmelidir. Sonrasında bu süreç 1 ay, 3 ay, 6 ay ve yılda bir kez olarak devam eder. Kişi herhangi bir rahatsızlık hissettiğinde hemen doktoruna başvurmalıdır.

Sizi Arayalım

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-mide-ameliyati
Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı diğer adıyla sleeve gastrektomi olarak da bilinir. Diğer türk…

Devamını Oku
transit-bipartisyon
Transit Bipartisyon

Transit bipartisyon Brezilyalı cerrah Santoro’nun tanımladığı metabolik cerrahi yönte…

Devamını Oku
metabolik-cerrahi
Metabolik Cerrahi

Metabolik cerrahi hipertansiyon, tip 2 diyabet, obezite, ve yüksek kolesterol gibi ha…

Devamını Oku