Endoskopik (Ayarlanabilir) 12 Aylık Mide Balonu

Endoskopik 12 aylık mide balonu ameliyat gerektirmeyen dikişsiz bir işlemdir. Mideye endoskopi yoluyla yerleştirilir. Midede yer kaplayacak şekilde şişirilir. Böylece kişinin midesi küçülmüş gibi olur. Bu sayede de az yemek yiyerek doyar. Diyetini uygulaması kolay hale gelir.

Endoskopik 12 Aylık Mide Balonu Nasıl Takılır?

Endoskopik 12 aylık mide balonu kişiye anestezi verilerek takılır. Kişi uyutulduktan sonra endoskopla mideye balon yerleştirilir. Bu balon yerleştirildikten sonra özel uzatma hattı kullanılır. Bu özel uzatma hattı sayesinde serumla şişirilir. İşlem böylece bitmiş olur. Endoskopik 12 aylık mide balonu takma işlemi ortalama olarak 30 dakika kadar sürer.

Endoskopik 12 Aylık Mide Balonu ile Ayda Kaç Kilo Verilir?

Endoskopik 12 aylık mide balonu ile ayda kaç kilo verildiği hastanın diyetine uymasına bağlıdır. Diyetini düzgün bir şekilde uygulayan bir kişi kilosunun %30’u kadar kilo verebilir. İlk üç ayda 15 kilo vermek mümkündür. Kiloların çok hızlı bir şekilde gitmeyeceğini bilmek gerekir. Kilo vermek için diyetin yanında spor da gerekir. Kişinin vereceği kilo, ortalama kilosundan kaç kilo fazla olduğuna göre değişim gösterir.

Endoskopik 12 Aylık Mide Balonu ile Verilen Kilo Geri Alınır Mı?

Endoskopik 12 aylık mide balonu ile verilen kilo geri alınabilir. Mide balonu 12 ay boyunca kişinin vücudunda kalır ve 12. ayın sonunda vücuttan alınır. Artık kişinin midesinde mide balonu yoktur. Bu sebeple acıkmasını kısıtlayacak olan durum da yoktur. Kişi eski yeme şekline dönerse kilo alması kaçınılmaz olacaktır. Kilo vermenin kalıcı hale gelinmesi isteniyorsa uygun bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Endoskopik 12 Aylık Mide Balonunu Kimler Yaptırabilir?

Endoskopik 12 aylık mide balonu uygulaması için kişinin vücut kitle endeksi önem taşır. Vücut kitle endeksi 27 ve 35 arasındaysa endoskopik 12 aylık mide balonu takmak için uygundur. Hasta eğer morbid obezse ameliyat olmak için uygun kiloya düşmesinde de kullanılır. Genellikle kişinin vermesi gereken kilo azsa (10-30 kilo arası) ama bir türlü veremiyorsa bu işlem uygulanabilir.

Endoskopik 12 Aylık Mide Balonu Yaş Aralığı Nedir?

Endoskopik 12 aylık mide Balonu yaş aralığı alt sınırı 18’dir. 18’den küçük insanlara bu işlem yapılmaz. Bu işlem için belirlenmiş bir üst yaş sınır yoktur. 80 yaşındaki bir insan için bile uygundur. Üstelik verilen kilo sayesinde tip 2 diyabeti olan hastalar için felç ve kalp hastalığı riski de azaltılmış olur. Özellikle yaş ilerledikçe metabolizma yavaşladığı için ileri yaşlardaki insanlar için bu işlemin daha fazla yararı bulunur.

Endoskopik 12 Aylık Mide Balonu Taktıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Endoskopik 12 aylık mide balonu taktıranların dikkat etmesi gereken şeyler şu şekildedir;

  • İlk bir hafta kramplar, karın ağrısı ya da kusma görülebilir. Bu durumu geçirmek için doktora haber vermeden ilaç tüketmemek gerekir.
  • İlk üç gün sadece sıvı yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.
  • Egzersizler ihmal edilmemelidir. Hafta en az 3 kere egzersiz gerekir.
  • İşlemin yapıldığı ilk hafta hareketsiz şekilde yatılmamalıdır. Kişi en fazla 30 dakika da bir hareket etmelidir. Bu dolaşım sistemi için önemlidir.

Endoskopik 12 Aylık Mide Balonu İşlemi Sonrası Beslenme

Endoskopik 12 aylık mide balonu işlemi sonrası beslenme çok önemli faktördür. Doğru beslenme sayesinde istenilen kilo verilebilir. Yapılacak olan şeyler şunlardır;

  • Karbonhidrat azaltılmalı yerine daha çok protein tüketilmeli
  • 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde toplam 6 öğün tüketilmelidir.
  • Kola, maden suyu gibi içecekler tüketilmemelidir. Katkı maddesi fazla ola yiyeceklerin tüketimine de dikkat etmek gerekir.
  • Alkol tüketimi bu süreçte azaltılmalıdır.
  • Yemek sırasında sıvı tüketimi olmamalıdır. Mide küçük olduğu için zorlama yapabilir. Bu da bulantıya ve midenin daha da büyümesinde neden olur.

Sizi Arayalım

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mide-botoksu
Mide Botoksu

Mide botoksu mideye botilinum toksin uygulanmasıdır. Midenin belirli bölgelerine…

Devamını Oku
endoskopik-6-aylik-mide-balonu
Endoskopik 6 Aylık Mide Balonu

Endoskopik 6 aylık mide balonu obezite tedavisi için kullanılır. Obezite birçok sağlı…

Devamını Oku
yutulabilir-mide-balonu-allurion
Yutulabilir Mide Balonu Allurion

Allurion yutulabilir kapsül mide balonu kilo kaybı sağlar. Vitamin hapları boyutundad…

Devamını Oku