Endoskopik 6 Aylık Mide Balonu

Endoskopik 6 aylık mide balonu obezite tedavisi için kullanılır. Obezite birçok sağlık problemine yol açar. Kişinin kilo alımı da birçok sebepten ötürü olabilir. Bazı kişiler de herhangi bir işlem uygulanmadan kendi kendine kilo vermede zorluk çeker. Bu durumda endoskopik mide balonu iyi bir seçenek olarak ortaya çıkar.

Endoskopik 6 Aylık Mide Balonu Nedir?

Endoskopik mide balonu işlemi, kişinin ağzından midesine endoskop sayesinde girilirek balon şişirme işlemidir. Balon midenin tamamını kaplayacak şekilde şişirilmez. Midenin bir kısmı balonla dolduğundan hasta daha az yemek yiyerek zayıflar. Endoskopik mide balonları 6 ay midede kalır.

Endoskopik 6 Aylık Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Endoskopik 6 aylık mide balonu vücut kitle indeksi 27 ve üstü olan kişilerde kullanıma uygundur. Uyku apnesi, tansiyon, diyabet gibi şikayetlere sahip insanlara önerilir. Morbid obez bireylerin ameliyat olmaları gerekir. Ancak ameliyat olmak için de olması gereken kilonun üstünde olabilirler. Ameliyat olabilecek kiloya gelmeleri için endoskopik mide balonu işlemi uygulanır. Ameliyat kilosuna indikten sonra balon çıkartılır ve kişi ameliyata alınır.

Endoskopik 6 Aylık Mide Balonu Kimlere Uygun Değildir?

Endoskopik 6 aylık mide balonu kullanımı öncesinde hastaya bazı kontroller yapılır. Örneğin hastanın kilo almasına neden olan bir hastalığı var mı diye araştırılır. Tiroid bezleriyle ilgili sorunlarından ötürü kilo alıyor olabilir. Bu tür durumların tespiti yapılır. Eğer herhangi bir nedenden ötürü kilo almamışsa endoskopik mide balonu işlemi yapılır. Sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da değerlendirmeler yapılmalıdır. Hasta yemek yerken aniden ve kontrolsüzce yemeye başlıyorsa duygusal yeme bozukluğu yaşıyor olabilir. Böyle bir durumda öncelikle ruh sağlığına yönlendirilir. Çünkü duygusal yeme bozukluğu yaşayan hasta tüp takılsa da yemeye devam edecektir. Bu da daha kötü sonuçlara götürebilir.

Endoskopik 6 Aylık Mide Balonu Avantajları Nelerdir?

Endoskopik 6 aylık mide balonu avantajları oldukça fazladır. Bu sebeple son yıllarda tercih sayısı da fazlalaşmıştır. Endoskopik mide balonu avantajları şu şekildedir;

  • Cerrahi bir işlem olmadığı için ameliyat ağrısı ya da enfeksiyon kapma riski yoktur.
  • Kişinin balondan herhangi bir rahatsızlık hissetmesi durumunda balon hemen alınabilir.
  • Balon kalma süresi 6 aydır. Sonrasında kolaylıkla mide eski haline gelir.
  • Sindirim sitemindeki organlara herhangi bir zarar vermez.
  • Maliyeti cerrahi işleme göre daha azdır.

Endoskopik 6 Aylık Mide Balonu Riskleri Nelerdir?

Endoskopik 6 aylık mide balonu riskleri arasında kanama ve yırtılma bulunmaz. Eskiden yapılan mide balonu işlemleri bu tür riskleri içerirdi. Ancak şimdi gelişen balon yapıları sayesinde bu tür riskler yoktur. Sonraki ilk hafta hasta aşırı mide bulantısı hissedebilir ya da kusabilir. Bunun dışında bir belirti görülmez. Ancak bu işlemi yaptıran kişi ekstrem durumlar yaşıyorsa hemen doktoruna başvurması gerekir. Bazı istisnai durumlar her işlemde yaşandığı gibi endoskopik mide balonunda da görülebilir. Herhangi bir uyuşmazlık durumunda da balon mideden kolayca çıkarılabilir.

Endoskopik 6 Aylık Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir?

Endoskopik 6 aylık mide balonu ile kişi 6 ayda ağırlığının %10 ile %30’u kadar kilo verebilir. 200 kilo bir insan endoskopik mide ameliyatı olmuşsa bu kilonun 20 ila 60’ı kadarını verebilir. Kilo vermesi düzenli diyet takip sayesinde olur. Bu sebeple diyet listesine uymak gerekir.

Endoskopik 6 Aylık Mide Balonu Beslenme Süreci Nasıldır?

Endoskopik 6 aylık mide balonu beslenme süreci acıkma hissi daha az olduğu için uygulaması daha kolay olan bir süreçtir. Ameliyat sonrasında verilen diyet listesine uyarak hedeflenen kiloya ulaşılabilir. İlk bir hafta çokça sıvı tüketmek önem taşır. İşlemin 11. gününden sonra da normal beslenme şekline geçilebilir.

Sizi Arayalım

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

endoskopik-ayarlanabilir-12-aylik-mide-balonu
Endoskopik (Ayarlanabilir) 12 Aylık Mide Balonu

Endoskopik 12 aylık mide balonu ameliyat gerektirmeyen dikişsiz bir işlemdir. Mideye …

Devamını Oku
mide-botoksu
Mide Botoksu

Mide botoksu mideye botilinum toksin uygulanmasıdır. Midenin belirli bölgelerine…

Devamını Oku
yutulabilir-mide-balonu-allurion
Yutulabilir Mide Balonu Allurion

Allurion yutulabilir kapsül mide balonu kilo kaybı sağlar. Vitamin hapları boyutundad…

Devamını Oku